Ćwiczenie na za…mówienie – część 4 – Logopeda z Leeds

sowki_pusteW czwartej części naszej akcji mamy przyjemność przedstawić Panią Monikę Krycką-Tasel, czyli Polskiego Logopedę w Leeds. Jak mogliście się przekonać już przy pierwszej części, nasza akcja nie zna granic 🙂 . Poniżej znajdziecie całą masę inspiracji przygotowanych przez Panią Monikę do materiałów przygotowanych wraz z nią :).

Serdecznie zapraszamy do zabawy!
Redakcja MiMowa.pl

sowyMama Sowa
Zanim rozpoczniemy zabawę z sylabami, poznajmy Mamę Sowę, urocze Sówki i ich historię. Ta opowieść ma dwie wersje, bo jak wiadomo, w życiu bywa różnie 🙂 Obie karty są wstępem do właściwych zadań. Mają one na celu nie tylko ciekawe wprowadzenie do tematu, ale przede wszystkim rozgrzanie aparatu mowy.

Wersja pierwsza :
Na wstępie czytamy krótkie opowiadanie z karty „Mama Sowa”, rozgrzewając aparat artykulacyjny według poleceń podanych w nawiasach.
Mama Sowa siedzi na drzewie. Na brzuszku ma wpisany wyraz i to on jest kluczem do odnalezienia właściwych Sówek. Rodzic odczytuje wyraz i prosi, by dziecko podzieliło go na sylaby, wyklaskując. Możemy zapytać o liczbę sylab. Liczba wskaże nam, ile dzieci ma Mama Sowa. Teraz pozostaje odszukać wśród Sówek te właściwe, których sylaby zapisane na brzuszkach utworzą wyraz podany przez Mamę. Po znalezieniu Sówek, ustawiamy je na gałęzi obok Mamy Sowy.

Wersja druga jest podobna, ale działa w drugą stronę. To Małe Sówki poszukują Mamy Sowy. Rozgrzewka to karta „Małe Sówki”. Tym razem to małe ptaszki siedzą na gałęzi, a na ich brzuszkach zapisane są sylaby, które utworzą rozwiązanie wpisane w brzuszek mamy. Młodszym dzieciom można ułożyć Sówki na gałęzi w odpowiedniej kolejności, starszym- wymieszać tak, by same znalazły prawidłową kolejność.

Brzuszki ptaków celowo pozostają puste. Daje to olbrzymie możliwości wykorzystania ich w zabawie. Warto po wydrukowaniu zalaminować elementy gry, by móc je wielokrotnie wykorzystywać, a brzuszki wypełniać w zależności od zapotrzebowania, wpisując flamastrem, a następnie ścierając zwykłą szmatką.

Inne pomysły na wykorzystanie elementów gry:

Sekwencje – układamy Sowy w dowolnej kolejności na gałęzi, następnie zabieramy je, a dziecko musi ten wzór odtworzyć.

 

 

 

Nauka języka – pomocne dla dzieci dwujęzycznych, z którymi pracuję. Jest to też świetna pomoc dla maluchów uczących się dopiero języka. Tworzymy pary Sówek, w których na jednej wpisany jest wyraz w języku polskim, a na drugiej w języku angielskim. Mieszamy Sowy, a zadaniem dziecka jest odnalezienie par.

 

 

 

 

Układamy zdania. W brzuszki Sów wpisujemy wyrazy, które po odpowiednim ułożeniu utworzą zdanie. Zadaniem dziecka jest znalezienie odpowiedniej kolejności.

Nauka nazw dni tygodnia/miesięcy. Każda Sowa to inny dzień tygodnia/miesiąc, swoją nazwę wpisaną ma na brzuszku. Mieszamy Sowy, a zadaniem dziecka jest ułożenie ich w odpowiedniej kolejności.

Różnicowanie słuchowe głosek opozycyjnych (w przykładzie głoski [s] i [z]). Na brzuszkach Sów wpisujemy głoskę [s] lub [z]. Czytamy dziecku wyrazy zawierające [s] lub [z]. Zadaniem dziecka jest ułożenie na gałęzi Sowy z usłyszaną głoską. W przypadku nauki różnicowania głosek dźwięcznych/bezdźwięcznych można na Sowach narysować symbol nutki lub przekreślonej nutki.

To Wasze dzieci są najwspanialszą inspiracją, więc pozwólcie, że wprowadzę Sowy do pracy, bo móc podsunąć jeszcze wiele innych pomysłów na wykorzystanie naszej sowiej rodzinki.

Monika Krycka-Tasel

Aby pobrać materiały w jakości do druku, kliknijcie na poniższe obrazki, a po przejściu do nowego okna w ikonkę pobierania lub drukowania.

tekstysowki_pustegalaz

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, Ćwiczenie na za...mówienie, pomoce logopedyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Ćwiczenie na za…mówienie – część 4 – Logopeda z Leeds

 1. paula pisze:

  Świetne pomysły, bardzo pomocne dla młodych logopedów

 2. Joanna pisze:

  Pomysł na współpracę z logopedami jest fantastyczny. Tworzycie świetne pomoce!!!

 3. MiMowa pisze:

  Dziękuję w imieniu redakcji MiMowa.pl i naszych pomysłodawców biorących udział w projekcie „Ćwiczenie na za…mówienie” 🙂

 4. Tacjana pisze:

  Pomysł „Ćwiczeń na za…mówienie” jest wspaniały 🙂 Cieszę się, że nawiązujecie współpracę z tak kreatywnymi ludźmi. Uwielbiam Wasz blog 🙂