Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało.

272słowaJuż za niecały miesiąc na terenie całej Polski, jak również w niektórych miejscach za granicą, odbędą się BEZPŁATNE KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT.

Akcja po tytułem „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało.” została zainaugurowana przez grupę „ Logopedia – terapia zaburzeń mowy”. Pomysł akcji powstał podczas jednej z dyskusji pod postem dotyczącym niemówiącego czterolatka, który zdaniem niektórych (w tym wielu lekarzy) na mowę ma jeszcze czas. W  ciągu zaledwie kilku godzin pojawiło się prawie 400 komentarzy, opisujących przypadki 3 a nawet 4 latków niemówiących, które nie są diagnozowane, oraz nie uczestniczą w terapii logopedycznej.

Organizatorki akcji postanowiły obalić ten mit. Tego samego dnia zrodził się pomysł zorganizowania BEZPŁATNYCH KONSULTACJI LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT.  W ciągu kilku godzin od pojawienia się postu był już zrobiony plakat, hasło – „Dwa słowa na dwa lata to… o 270 za mało” naszym założeniem było uświadomienie rodziców, że o rozwój mowy dziecka można dbać już od urodzenia. Według badań  naukowych, dziecko już  w wieku dwóch lat powinno znać ok. 300, a niektóre źródła podają, że 400 słów i budować pierwsze zdania! A mimo wszystko, wciąż istnieje mylne przekonanie (niestety przede wszystkim wśród lekarzy pierwszego kontaktu), że „dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech  lat, że chłopcy, zwykle mówią później …”

Podkreślamy- znacząca grupa niemówiących dwulatków, to dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju ( m.in., autyzm, Z. Aspergera), bądź innymi zaburzeniami. Im wcześniej znajdziemy te dzieci, im wcześniej otrzymają terapeutyczną pomoc, tym większe szanse na lepsze funkcjonowanie. Opóźnienie w rozwoju mowy  powinno być  takim samym sygnałem alarmowym dla rodzica jak fakt, że dziecko w wieku dwóch lat jeszcze nie chodzi.

Kilkanaście dni później akcja cieszyła się niegasnącym zainteresowaniem. Aktualnie deklarację udziału w BEZPŁATNYCH KONSULTACJACH LOGOPEDYCZNYCH DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT zgłosiło ponad 100 ośrodków specjalistycznych z całej Polski. Mamy również informację, że  i polonia w Hamburgu i Irlandii będzie miała możliwość konsultacji. Ruszyła strona internetowa informująca o całym wydarzeniu www.272slowa.pl, na której znaleźć można między innymi listę ośrodków uczestniczących w akcji, z podziałem na województwa. Akcję wspierają nie tylko specjaliści pracujący z maluchami, ale również matki, które przez rok, dwa, a nawet trzy były uspakajane, że dziecko  „ma jeszcze czas”. Każda z nich żałuje straconego czasu- gdy mózg dziecka jest najbardziej plastyczny i stosunkowo łatwy do stymulacji.

BEZPŁATNE KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE DLA DZIECI OD URODZENIA DO 3 LAT będą zorganizowane 26 kwietnia 2014 r. , w tym czasie ośrodki specjalistyczne, gabinety będą prowadzić bezpłatne konsultacje. W niektórych miastach będą również organizowane specjalne warsztaty dla rodziców. Każdy gabinet, który chce przyłączyć się do akcji, może to zrobić poprzez stronę internetową www.272slowa.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.