Owocowe sylaby

Przekąska smaczna, zdrowa, a w dodatku, stanowiąca świetny pretekst do zabawy i ćwiczeń logopedycznych? Dziś szef kuchni serwuje pyszne szaszłyki z owoców. Każdy przedszkolak chętnie zakasze rękawy i z dumą przywdzieje kuchenny fartuszek, by pomóc nam w takim „dorosłym” zajęciu. A w czasie, gdy małe rączki zajęte będą kucharzeniem… poćwiczymy sylabizowanie.


Potrzebne nam będą różne rodzaje kolorowych owoców oraz drewniane szpikulce do szaszłyków. Młodszym smykom przyda się pomoc w krojeniu owoców na cząstki, starsze pod naszym czujnym okiem, powinny dać sobie radę same. Teraz czas na najbardziej twórczą czynność – nabijanie kawałków owoców na patyczki. Można do woli zaszaleć z kolorami i kształtami. To znakomite ćwiczenie, doskonalące sprawność manualną dziecięcych dłoni. Nasze owocowe szaszłyki możemy polać specjalnym sosem z 2 łyżek stopionego masła zmieszanych z 2 łyżkami cukru i 2 łyżkami soku pomarańczowego. A następnie podgrzać przez 5-10 minut w niskiej temperaturze. Będą świetnie współgrały ze smakiem lodów lub jogurtu. Palce lizać!

Regularny rytm krojenia i nabijania owoców na szpikulce sprzyja ćwiczeniom analizy oraz syntezy sylabowej. Rozpocznijmy od tego, by dziecko położyło rękę pod brodą i wyczuło ruch opuszczania brody, towarzyszący wymawianiu samogłosek. Wyjaśnijmy, że w jednej sylabie może znajdować się zawsze tylko jedna samogłoska. Teraz nazywajmy po kolei wszystkie rodzaje owoców, np. „winogrona”, „arbuz”, „maliny”, a nasz dzielny przedszkolak niech zmierzy się z dzieleniem wyrazów na sylaby: wi-no-gro-na, ar-buz, ma-li-ny. Jeśli to my zajęliśmy się krojeniem owoców, a maluch ma wolne rączki, może dodatkowo, wypowiadając sylaby, jednocześnie je wyklaskiwać.
Drugi sposób zabawy w owocowe sylaby to rozpoznawanie, jaki wyraz został przesylabizowany. Osoba dorosła wypowiada wówczas słowo składające się z sylab, a dziecko próbuje złożyć z tego całość i wypowiedzieć płynnie wyraz, np. ar-buz – arbuz. Takie ćwiczenia znakomicie stymulują rozwój funkcji słuchowych i językowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Naprawdę warto bawić się w owocowe sylaby!

Sylabizowanie świetnie ćwiczy się również online. Wystarczy włączyć komputer i zagrać w „Owocobranie” z serwisu logopedycznego dla dzieciMiMowa.pl. Cała zabawa polega na wskazywaniu owoców, których nazwy, podzielone na sylaby, widzimy i słyszymy. To wstęp nieodzowny do nauki czytania oraz pisania. Warto zatem skorzystać z naszego smakowitego „przepisu” na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Owocowe sylaby

  1. Kasia pisze:

    Ciekawa zabawa i nauka. Spróbuję ze swoim chrześniakiem, na pewno będzie zadowolony 🙂