Chodzi lisek…

Pamiętacie zabawę w „Chodzi lisek koło drogi”? Chyba każdy z nas w dzieciństwie choć raz był liskiem, ale nie każdy na pewno wie ile korzyści może płynąć z takiej zabawy. Potrzebna będzie kartka, kilkoro dzieci i troszeczkę przestrzeni :).

Wystarczy kolorową kartkę złożyć krok po kroku tak jak pokazuje instrukcja, a następnie dowolnie ozdobić. Można wykorzystać do tego farby, kredki lub mazaki. Bardzo ładnie całość wygląda, gdy użyjemy kolorowego papieru – naklejki – od razu gotowego do użycia. Zwieńczeniem dzieła będzie doczepienie główki zwierzątka do papierowej opaski na głowę.
Z takim nakryciem głowy dzieciaki mogą już pobawić się w znaną chyba nawet naszym dziadkom grę – „Chodzi lisek koło drogi”.
lisek origamiWymaga ona większej ilości uczestników, dlatego świetnie sprawdza się w przedszkolach lub podczas imprez urodzinowych. Maluchy siadają po turecku w kręgu, każdy uczestnik kładzie ręce za plecami, na ziemi, dłońmi do góry. Jedno z dzieci tzw. „lisek” chodzi w koło, za plecami reszty, trzymając jakiś niewielki fant w ręku (np. chusteczkę lub papierowy ogonek). W tym czasie wszyscy śpiewają piosenkę, która funkcjonuje w kilku, nieco różniących się wersjach, oto jedna z nich:

Chodzi lisek koło drogi,
Cichuteńko stawia nogi,
Cichuteńko się zakrada,
Nic nikomu nie powiada.

Chodzi lisek koło drogi,
Nie ma ręki ani nogi,
Kogo lisek przyodzieje,
Ten się nawet nie spodzieje.

Chodzi lisek koło drogi,
Nie ma ręki ani nogi,
Trzeba liska pożałować,
Kromkę chleba mu darować.

W trakcie śpiewu „lisek” podkłada cichutko przedmiot jednemu z siedzących dzieci i ile sił w nogach ucieka wokół kręgu. Obdarowane dziecko próbuje „liska” złapać, a reszta dzieci kibicuje wołając „Szybko lisku!”. Gonitwa trwa tak długo, aż „lisek” obiegnie krąg i siądzie na zwolnione miejsce. Dziecko z fantem zostaje nowym „liskiem” i wszystko zaczyna się od początku.
Ta prosta zabawa dostarcza maluchom wielu emocji :-) . Gdy poprzedzimy ją przygotowaniem nakrycia głowy dla „liska”, dodamy do zabawy muzycznej i ruchowej, również plastyczną, a deklamowanie wierszyka oraz okrzyki przy gonitwie mogą być doskonałym ćwiczeniem logopedycznym utrwalającym prawidłową wymowę głosek: „sz„, „s„, „l” i „k„. Dbając o wszechstronny rozwój naszych milusińskich, pozwalamy im w ten sposób tworzyć, śpiewać, biegać, krzyczeć – a czego można chcieć więcej… :-)

Mała Mi też lubi bawić się w liska i zaszyfrowała go w grze Szyfr-k. Po zabawie w „Chodzi lisek koło drogi” można spróbować odszyfrować liska w grze.

Udanego polowania na lisa!

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, pomoce logopedyczne, seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Chodzi lisek…

  1. Ania pisze:

    Musze przyznać, że bawiłam się w to jak byłam małym dzieckiem. Nie wiedziałam jednak, że jest 3 zwrotki tego wierszyka. Teraz zabawa stanie się ciekawsza. No i czapka liska jest świetna.