Wielkanocne jajo

Z racji zbliżającej się Wielkanocy warto odnowić piękną tradycję własnoręcznego przygotowywania świątecznych ozdób. Przy okazji takich domowych zajęć plastyki, dzieci mogą poćwiczyć sprawność manualną oraz utrwalić wymowę głoski „k”.

Do wykonania naszego świątecznego jaja potrzebujemy czegoś, co da się uformować w potrzebny nam kształt. Może to być specjalna baza ze styropianu, ale świetnie nada się też do tego celu wydmuszka lub nawet zwykły, zgnieciony papier. Zaopatrzmy się również w kolorowe bibułki i klej – najlepiej w sztyfcie. Zależnie od tego, czy chcemy nasze jajeczko wstawić do wazonu, donicy, czy też powiesić na gałązkach brzozy lub wierzby, przyda nam się również drewniany patyk albo tasiemka do wykonania zawieszki.

Teraz najfajniejsza dla dzieci część zabawy! Nawet przedszkolaki dadzą sobie radę z  odrywaniem kawałków bibuły i ugniataniem z nich wielobarwnych kulek. To świetne ćwiczenie dla małych, sprytnych paluszków i niezła szkoła koncentracji.
Wspólnie zaprojektujmy wzory, jakimi będzie ozdobiona ta oryginalna ozdoba. Proponujemy tradycyjne szlaczki: kółka, kreski, ślimaki, krzyżyki, sprężynki, kokardki. Jeśli poprosimy malucha, by na głos powtarzał nazwy wymienionych kształtów, utrwali on dodatkowo poprawną wymowę głoski „k”.
Zadanie naklejania kulek na formę jaja wymaga dużo cierpliwości i wprawy. W przypadku młodszych dzieci przyda się tu więc pomoc osoby dorosłej. Na koniec pozostało już tylko przymocowanie patyka lub tasiemki i… znalezienie dla tej wielkanocnej ozdoby odpowiednio eksponowanego miejsca w naszym domu.

Ozdabianie pisanek poćwiczyć można również na monitorze komputera, np. w serwisie z zabawami logopedycznymi dla dzieciMiMowa.pl. Gra „Pisanki” polega na wybraniu koloru jajka oraz wzoru, który należy dokończyć. Walor logopedyczny zabawy osiąga się przez powtarzanie za lektorem, zawierających głoskę „k”, nazw kształtów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii kappacyzm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.