Mniejsze i większe

Nam dorosłym wydaje się to takie oczywiste – coś jest po prostu duże lub małe, okrągłe lub kanciaste, ciche albo głośne. Umiejętność dokonywania klasyfikacji nie jest nam jednak dana od urodzenia, lecz rozwija się w dzieciństwie. Warto stymulować tę zdolność od najmłodszych lat.

Dlaczego umiejętność dostrzegania cech wspólnych i różnicujących, identyfikowania i klasyfikowania jest tak ważna? Zdolność dokonywania kategoryzacji to jeden z podstawowych wyznaczników inteligencji człowieka. Pozwala ona dziecku zauważać związki między przedmiotami i zjawiskami, a tym samym tworzyć reguły i, zgodnie z nimi, porządkować świat. Posiadanie tej sprawności warunkuje zdolność uczenia się języka oraz przyswajania zasad społecznych. Bez kategoryzacji ani rusz!

Na początek najlepsze będą proste zabawy. Przygotujmy dwa pudełka oraz różne przedmioty (np. szale, muszelki, szczotki, łyżki, szyszki) – wszystko w dwóch wariantach rozmiarowych: małe i duże. Zadanie dzieci polega na tym, by wyszukać pary elementów, a następnie włożyć je do odpowiednich pudełek – małe do mniejszego, a duże do większego pojemnika. Jeśli dodatkowo poprosimy malucha, by powtarzał na głos zdania typu: „Ta szczotka jest mniejsza, a ta szczotka jest większa”, nadamy zabawie walor logopedyczny. W ten sposób nasza pociecha, bawiąc się, potrenuje równocześnie sztukę klasyfikowania i utrwali poprawną wymowę głoski „sz”. Zachowamy idealne proporcje rozrywki i edukacji.

Kategoryzowanie oraz wymowę „sz” poćwiczyć można również online. Wystarczy odwiedzić serwis z grami logopedycznymi dla dzieci MiMowa.pl i kliknąć ikonę „Matrioszek”. Proponowana zabawa polega na ułożeniu laleczek od największej do najmniejszej oraz powtarzaniu ich opisów. Dodatkowo, można ją kontynuować poza monitorem komputera, korzystając z dołączonych ćwiczeń do wydrukowania. Znajdziecie wśród nich między innymi cztery matrioszki do samodzielnego wycięcia z papieru i sklejenia: najmniejszą, mniejszą, większą i największą.
Niech „sz” będzie z Wami! 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Mniejsze i większe

  1. Ania pisze:

    super, wypróbuję na moim małomównym siostrzeńcu. On uwielbia wszelkiego typu zabawy.

  2. KRYSIA BUTAS pisze:

    Ciekawa zabawa dla malucha:)