Kwiecie pachnie

Wiosna cokolwiek niespieszna w tym roku. Wystarczą jednak pojedyncze promienie słońca, by dziarsko ruszyć na spacer. Piesza wędrówka to świetna okazja do porozmawiania z dzieckiem, opowiedzenia mu świata. Może być ona równocześnie lekcją botaniki i języka polskiego, warsztatami ekologicznymi i zajęciami plastyki oraz… okazją do ćwiczeń logopedycznych.

Pokazując budzącą się do życia naturę, zwróćmy uwagę maluchów na pierwsze rośliny w ogródkach. Opowiedzmy im o tym, czego nauczą się na lekcjach przyrody –  jak zbudowana jest roślina, w jaki sposób przebiega jej rozwój, jakich warunków potrzebuje do życia. Przy tej okazji warto również wyjaśnić naszym pociechom, że niektóre gatunki objęte są ochroną i dlatego nie wolno ich zrywać, ani niszczyć. To obowiązkowy element rodzinnych warsztatów ekologicznych.
Podczas takiego wiosennego spaceru możemy wzbogacić słownik naszego przedszkolaka o nazwy gatunków roślin. Poprośmy też dziecko, by na głos powtarzało, nasycone „trudnymi” głoskami, nazwy kwiatów: irys (kosaciec), przylaszczka, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec, krokus, hiacynt, żonkil, szafirek. Utrwali dzięki temu poprawną wymowę głosek szeregu szumiącego, syczącego i ciszącego. Bo kto powiedział, że terapia seplenienia nie może odbywać się na świeżym powietrzu?
Jeśli mamy dostęp do własnego lub „zaprzyjaźnionego” ogródka, zaproponujmy dzieciom zabawę w zbieranie kwiatów i układanie z nich bukietów. Żal przecież, choć odrobiną  wiosennej zieloności nie przyozdobić naszego mieszkania. Komponowanie bukietu to przejaw artyzmu, wyraz poczucia estetyki najmłodszych twórców. Dajmy im zatem nacieszyć się swobodą kreacji.

Wirtualną zabawę w „Wiosenną kwiaciarnię” proponuje również serwis MiMowa.pl. Ta gra logopedyczna wspomaga terapię seplenienia i polega na układaniu bukietu z gotowych elementów. W dołączonym do niej pliku do wydrukowania znajdziecie zabawne rebusy i kolorowankę.
Tylko już Pani Wiosno przyjdź!

Ten wpis został opublikowany w kategorii seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.