Gaworząca przytulanka

Przytulanka w świecie dziecka nie jest zwykłą zabawką. Koniecznie miękka i ciepła, towarzyszy maluchowi podczas zabaw, pociesza i dodaje odwagi, gdy mu smutno lub się boi, pomaga wyrazić emocje oraz uczucia. Dzieci szczególnymi względami darzą przedmioty wykonane własnoręcznie, dlatego podpowiemy jak łatwo zrobić z rajstop dzidziusia do przytulania. Może on potem stanowić rekwizyt podczas ćwiczeń utrwalających poprawną wymowę głoski „g”.

Do wykonania rajstopowego dzidziusia trzeba zgromadzić: rajstopy, opaski elastyczne, nożyczki, igłę z nicią, coś do wypełnienia przytulanki (np. watę, skrawki materiałów), guziki, wełnę i inne drobiazgi do ozdabiania. Rozpoczynamy od obcięcia dolnej części rajstop poniżej kolan. Następnie górną część „nóg” wypełniamy i dwukrotnie zawiązujemy na końcu – formując w ten sposób stopki postaci. Teraz wypełniamy resztę rajstop. Góra po zaszyciu stanie się czubkiem głowy. Gdy ściśniecie rajstopy opaską nieco niżej, wyłoni się głowa i szyja. Odcięte kawałki rajstop również wypychamy i zszywamy na końcach – to będą rączki, które przy pomocy igły i nitki przytwierdzamy do tułowia. Teraz przekażmy pałeczkę, kibicującym nam dotąd zapewne, pociechom. Nawet kilkuletnie maluchy pomogą ozdobić twarz laleczki – wybiorą guziki i wełnę, imitujące oczy oraz czuprynę, flamastrem namalują usta. Swoją przytulankę dzieci mogą ubrać we własne, niemowlęce ubranka.
Takie wspólne zajęcia plastyczne to dobra okazja, by opowiedzieć maluchowi o tym jak rozwijała się jego mowa – o pierwszych dźwiękach, sylabach, słowach. Zachęćmy, by bawiąc się rajstopowym dzidziusiem smyk powtarzał sylaby: ga-ga-ga, go-go-go, ge-ge-ge, gu-gu-gu. Naśladowanie gaworzenia pomoże mu utrwalić poprawną wymowę głoski „g” w nagłosie, wesprze terapię gammacyzmu.

Podobne ćwiczenie logopedyczne znajdziecie w serwisie MiMowa.pl. Gra dla dzieci „Gaworzenie” polega na dopasowywaniu odgłosów gaworzenia niemowlaka do tego jak porusza buzią, a następnie powtarzaniu usłyszanych dźwięków. Oprócz ćwiczenia wymowy „g”, zabawa ta utrwala prawidłowy wzorzec ułożenia ust przy artykułowaniu wybranych głosek oraz trenuje spostrzegawczość.
Miłej zabawy! 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii gammacyzm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.