Na ryby!

Znacie zabawę w łowienie rybek przy pomocy wędki z magnesem? Dzieci ją uwielbiają. To świetna rozrywka, która rozwija spostrzegawczość i cierpliwość, poprawia koordynację ruchową oraz zależność ręka – oko. Do jej wielu zalet możecie śmiało dołożyć walory logopedyczne. Podpowiemy Wam, w jaki sposób…

Po pierwsze – nie martwcie się – nie musicie od razu pędzić do sklepu i kupować kolejnej zabawki. Wyjątkową atrakcją dla dzieci będzie to, że wykonacie ją wspólnie. Po drugie – potrzebne jest naprawdę niewiele: kartonowe pudło, np. po butach, linijka albo kawałek listewki, sznurek, magnes, kolorowe tekturki, kredki lub pisaki, spinacze do papieru i nożyczki. Wspólnie z maluchami wytnijcie z tektury kolorowe rybki o różnych kształtach. Żeby utrwalić prawidłową wymowę głoski „r” dobrze byłoby uwzględnić barwy: czerwoną, szarą, pomarańczową, różową, brązową, turkusową. Poproście dzieci, żeby narysowały na rybkach wzory: kropki, kratkę, romby, serca, grochy. Następnie przy pyszczku każdej ryby zatknijcie metalowy spinacz. Przydałaby się jeszcze wędka… Hokus-pokus! Szybko wyczarujcie ją z linijki i sznurka z przywiązanym na końcu magnesem. Pudło z kartonu niech stanie się magicznym jeziorem. Możecie też wykorzystać załączony szablon – wydrukować go, wyciąć ryby i tło, a następnie nakleić na kartonowe podkładki. Dzieci z pewnością z zapałem będą opowiadać o swoich wędkarskich wyczynach. Poproście je zatem o „meldunki” z połowów, np. „Mam czerwono-szarą rybkę w kropki!”, „Złowiłem pomarańczową rybkę w kratkę!”, „Jest różowa rybka w kropki!”, „Mam brązową rybkę w kratkę!” itd.

Komputerowy odpowiednik tej zabawy znajdziecie w serwisie MiMowa.pl. Gra logopedyczna dla dzieci „Kolorowe rybki” polega na wirtualnym wędkowaniu. Chodzi o to, by wysłuchać wyraźnie treści zamówienia, a następnie złapać potrzebną ilość i rodzaj rybek. Za każdym razem, kiedy maluch złowi rybę, powinien powtórzyć, jaki ma ona kolor i wzór. Dopełnieniem gry są związane z nią ćwiczenia do wydrukowania – rebus, łączenie takich samych elementów, łączenie kropek i rysowanie po śladzie.
Życzymy Wam obfitych połowów!

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, pomoce logopedyczne, reranie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.