Ile sił w płucach!

Dlaczego czasem tak trudno zrozumieć, co mówią małe dzieci? Zwróciliście może uwagę na to, że wypowiadają zdania zarówno na wydechu, jak i na wdechu – raz głośniej, raz ciszej? Zwłaszcza, gdy są czymś bardzo zaaferowane, wyrzucają z siebie potok słów nie przejmując się zbytnio brakiem koordynacji mowy i oddychania. Często zdarza się, że brakuje im tchu w połowie słowa – wtedy ni stąd, ni zowąd pojawia się pauza. Tymczasem sposób oddychania ma decydujący wpływ na emisję głosu. Prawidłowy oddech podczas mówienia to rytmiczny, szybki wdech oraz powolny i dłuuugi wydech, podczas którego następuje wypowiedź.

Prostą zabawą, która sprzyja wydłużaniu fazy wydechowej oraz poprawia wydolność oddechową maluchów jest przedmuchiwanie piłeczki. Nie potrzeba do niej wielu rekwizytów. Wystarczy, że znajdziecie w domu piłeczkę pingpongową i udostępnicie swoim pociechom stół w domu lub w ogrodzie. Najlepsza zabawa wiąże się z pierwiastkiem rywalizacji więc proponujemy zawody. Start! Przeciwnicy stają po obu stronach stołu i równocześnie dmuchają w znajdującą się pośrodku piłeczkę. Punkt zdobywa ten, komu uda się przezwyciężyć opór przeciwnika i zdmuchnie piłeczkę ze stołu po jego stronie. Wierzcie, że to zajęcie potrafi wciągnąć dzieci na całe godziny.

W serwisie MiMowa.pl znajdziecie grę dla dzieci, która, podobnie jak zabawa w przedmuchiwanie piłeczki, pomoże pogłębić oddech i wydłużyć fazę wydechową. Pomysłowa Mi zaprasza maluchy do „Nadmuchiwania balonów”. Cztery symbole umieszczone na tabliczkach odpowiadają czterem rodzajom ćwiczeń oddechowych. Nasza pociecha, wykonując każde demonstrowane przez Mi i opisywane przez lektora zadanie, widzi się „w grze” dzięki użyciu kamery internetowej. Pozwala to na ciągłą weryfikację, czy ćwiczenie realizowane jest poprawnie. Nie martwcie się jednak, jeśli nie macie takiej kamery. Po prostu użyjcie zwykłego lusterka i nie rezygnujcie z dobrej zabawy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii gimnastyka buzi i języka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.