Puzzle domowej roboty

Już najmniejsze brzdące uwielbiają układać proste puzzle. Poobserwujcie koniecznie, jaka satysfakcja maluje się na ich buziach, gdy z nic nieznaczących fragmentów zdołają samodzielnie sklecić obrazek. To wciągająca zabawa, która oprócz rozrywki uczy najmłodszych sztuki koncentracji, wyrabia w nich spostrzegawczość oraz umiejętność obserwowania i wnioskowania.

Puzzle dla maluchów możemy bardzo łatwo wykonać sami. Wystarczy zgromadzić zbędne kolorowe magazyny lub foldery reklamowe i przejrzeć je z dziećmi, by wybrały zdjęcia do własnych układanek. Najmłodszym pomóżmy wyciąć fotografie i przykleić je dokładnie do grubego kartonu. Starsze przedszkolaki świetnie dadzą sobie radę same. Gdy klej wyschnie, wspólnie potnijcie obrazek na fragmenty o dowolnym kształcie. Z młodszymi dziećmi należy zaczynać od 4-5 fragmentów puzzli. W miarę nabierania przez nasze pociechy wprawy, można ciąć zdjęcia na więcej kawałków. Tak przygotowane puzzle najlepiej przechowywać w woreczkach lub pudełkach z opisem. Dzięki domowej metodzie produkcji, dzieci nie znudzą się szybko ograniczonym wyborem układanek, a my spożytkujemy choć procent piętrzącej się w większości domów makulatury.

W serwisie Mimowa.pl tego typu klasyczne układanki stały się bazą do ćwiczeń logopedycznych dla dzieci. W kategorii RERANIE znalazły się aż 3 warianty gry „Puzzle w parach”. Zależnie od tego, czy chcemy ćwiczyć nagłosowe „la”, „lo”, „lu”, „le”, „li”, czy zbitki spółgłoskowe „tr” lub „dr”, do wyboru mamy odpowiednio „Puzzle w parach L”, „Puzzle w parach TR” lub „Puzzle w parach DR”. Jeśli interesuje nas dział SEPLENIENIE, natrafimy tam na „Puzzle w parach SZ”. Dla wszystkich tych zaś, którym problem sprawia wymowa głoski „k” – „Puzzle w parach K”. Za każdym razem zadanie dziecka polega na dopasowaniu obrazka i początku słowa do pary z fragmentem zawierającym dokończenie wyrazu. W tym czasie powinno głośno i wyraźnie powtarzać słowa, które usłyszy.
To nie wszystko… W dołączonych do gier plikach pdf skrywają się prawdziwe skarby – rebusy oraz wycinane puzzle do wydrukowania i ćwiczeń poza monitorem komputera.

Ten wpis został opublikowany w kategorii kappacyzm, pomoce logopedyczne, reranie, seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Puzzle domowej roboty

  1. Magda pisze:

    Kolejna fajna zabawa którą można wykorzystać w kontaktach z dzieckiem 🙂