Widzę, słyszę i… powtarzam

Naturalny rozwój mowy dziecka w dużej mierze oparty jest o naśladowanie wzorów z otoczenia – powtarzanie tego, co widzi i słyszy. Rozpoznawanie, a następnie kopiowanie to czynności, których znaczenia nie powinniśmy zatem bagatelizować.

W tym duchu proponujemy nieskomplikowaną zabawę dla cztero-, pięciolatków. Potrzebne nam do niej będą duże, najlepiej drewniane paciorki w różnych kolorach i kształtach, żyłka lub długie sznurowadła, papier do rysowania oraz różnobarwne flamastry. Na początku zadajcie swojemu smykowi kilka prostych sekwencji do ułożenia, np. dwa koraliki okrągłe czerwone, jeden podłużny zielony, trzy kwadratowe niebieskie i od nowa. Narysujcie ten schemat na papierze. Zadaniem malucha będzie zidentyfikowanie wzoru i powtórzenie go przez nanizanie paciorków na sznurek. Ważne, by dziecko kopiowało układ od lewej do prawej strony – w tym samym kierunku, w jakim w języku polskim postępuje czytanie. Poproście, by przedszkolak nazywał kolory i kształty. Niech spróbuje kontynuować wzór. To znakomity wstęp do nabycia umiejętności czytania, a zarazem trening sprawności manualnej. Jeśli na dokładkę dołożymy do tego słownictwo, uzyskamy przepis na ćwiczenie logopedyczne utrwalające poprawną wymowę, np. głoski „r” – czerwony, czarny, granatowy, kwadrat, trójkąt, prostokąt itd.

Mi pomysł ten postanowiła przenieść do świata swoich gier. Tym sposobem powstały „Koraliki” – logopedyczny jubiler dla najmłodszych ;-). Każdy wirtualny paciorek różni się tu kształtem i wzorem, każdy odpowiada też jednej literze alfabetu. Zadane układy koralików tworzą wyrazy zawierające głoski „sz”, „s” oraz „ś”, czyli coś w sam raz dla osób, mających kłopoty z seplenieniem. Maluchy słyszą nagrania lektorskie i powtarzają słowa na głos. W trakcie zabawy poznają litery oraz głoski. Naszym skromnym zdaniem – maksimum korzyści ukrytych w minimalistycznej formie.

Zaprzyjaźnijcie się z Mi i jej pomysłami!

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.