Logopedyczne lekcje plastyki

Czy często organizujecie swoim pociechom domowe lekcje plastyki? Rysowanie, malowanie i lepienie z plasteliny to super zabawa, rozwijająca wyobraźnię i kreatywność, a przy okazji umiejętności manualne. Równocześnie jednak to świetna sposobność, by dzieci poćwiczyły prawidłową wymowę głosek, które być może sprawiają im problemy. Wielki potencjał tkwi w nazewnictwie kolorów i narzędzi naszych małych artystów.

Przy problemach z wymową głosek „k” lub „g” wykorzystać możemy następujące słownictwo: kolor granatowy, kanarkowy, niebieski, turkusowy, kredka, mazak, pisak, gumka, cienkopis, kartka.
Znakomitym wstępem do tego typu zabawy poza monitorem komputera może być gra „Kolorowanie kleksami” z działu KAPPACYZM I GAMMACYZM. Maluchom z pewnością przypadnie do gustu możliwość wybrania czarno-białego szablonu, który kliknięciami na plamy kolorów, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wypełni się soczystymi barwami. Za każdym razem usłyszą też wyraz do powtarzania – „kap”. Zwłaszcza chłopcom powinien spodobać się dobór tematów kolorowanek. Znajdą tu bowiem rakietę kosmiczną, średniowieczne zamczysko z zakutym w zbroję rycerzem lub kołyszący się na falach oceanu okręt i wieloryba. A może smyki nabiorą chęci, by nauczyć się krótkiej wyliczanki, którą słychać na początku gry? Trochę to karkołomne ćwiczenie dykcyjne, ale do odważnych świat należy ;-).

W przypadku seplenienia warto zwrócić uwagę na wyrazy takie jak: pędzel, pisak, mazak, cienkopis, plastelina, niebieski, żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony, brązowy, różowy, beżowy, szary, czarny, seledynowy, szmaragdowy, cielisty.
Gdy zaś smykowi kłopotów nastręcza ładne wybrzmienie „r” poprośmy, by w trakcie zabawy powtarzał: kartka, kolor różowy, pomarańczowy, czerwony, brązowy, szary, granatowy, czarny, szmaragdowy.
Pograjcie ze swoimi pociechami w „Dorysuj” z działu RERANIE, gdzie należy nazwać i dorysować obrazkom brakujące elementy, a następnie pokolorować całość. W nagrodę wystarczy kliknąć na strzałkę, by rysunki zaczęły się zabawnie animować. W ten sposób przez ekran przemaszeruje królewna z koroną, rycerz w zbroi, biedronka w kropki, żyrafa z różkami, królik z marchewką, pirat na tratwie – parada prawdziwych indywidualności ;-).
Do wszelkiego rodzaju zabaw plastycznych warto wykorzystać nasze materiały przeznaczone do druku. Każdej grze na MiMowa.pl towarzyszy bowiem plik w formacie pdf. Wystarczy kliknąć na jego ikonkę, zapisać i wydrukować. Łatwe, prawda? Znajdziecie w nim różnego rodzaju ćwiczenia dla maluchów, kolorowanki, oryginalne wierszyki, rebusy, papierowe zabawki do składania i całą masę innych, przeniesionych na papier pomysłów jak przyjemnie i pożytecznie spędzić czas – pobawić się, a równocześnie rozruszać buzię i język.

A może zaproponujecie dzieciom, by zilustrowały którąś z przygód małej Mi? Naszym zdaniem to niezwykle inspirująca postać ;-).

Ten wpis został opublikowany w kategorii gammacyzm, kappacyzm, reranie, seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.