Kasztany i spółka

Połowa października to już naprawdę ostatni moment, by podczas rodzinnego spaceru zebrać skarby jesieni – kasztany, żołędzie, orzeszki, jarzębinę, szyszki… Czy zauważyliście jakiś wspólny mianownik wszystkich wymienionych nazw? Oczywiście nasycone są one głoskami szeregu szumiącego – „sz” i „ż”. Jeśli więc Wasza pociecha ma problem z seplenieniem, doskonałym ćwiczeniem utrwalającym prawidłową wymowę tych właśnie dźwięków będzie wspólna zabawa w budowanie kasztanowego ludka. Wystarczy tylko zachęcić małego konstruktora, by powtarzał nazwy kolejnych elementów :-).

Ludzik składa się z jednego dużego kasztana, pełniącego rolę tułowia oraz jednego mniejszego kasztana lub żołędzia jako głowy. Na zawadiacki berecik świetnie nadaje się pół kolczastej łupiny kasztana. Do kompletu dołóżmy pięć wykałaczek – po dwie na ręce i nogi oraz jedną krótką, która połączy głowę z tułowiem. Jeśli chcemy zapewnić większą stabilność postaci, jako stóp użyjmy żołędziowych czapeczek wypełnionych od spodu plasteliną. Można jeszcze dodatkowo nakleić elementy ozdobne z plasteliny, np. dłonie, guziczki, oczy, nos, buzię. I oto w całej krasie nasz rudy koleżka – prawdziwa ozdoba pokoju przedszkolaka.
Na tej samej zasadzie z kasztanów zbudować możemy figurki różnych zwierzątek, np. żyrafy, konika lub gąsienicy. Popiszcie się własną inwencją twórczą lub zajrzyjcie do poświęconemu tej tematyce wpisowi na blogu yummy. Zachęcamy całą rodzinę do wspólnej, jesiennej zabawy!

 

Jeśli nie uda się Wam już znaleźć na dworze kasztanów i żołędzi, proponujemy wirtualne budowanie KASZTANOWEGO LUDZIKA w serwisie MiMowa.pl. Przygotowaliśmy tam rodzaj oryginalnej ubieranki, w której maluchy na monitorze komputera mogą stworzyć dowolną postać z gotowych elementów. Grze towarzyszy rymowany wierszyk oraz nagrania lektorskie z nazwami elementów postaci – do powtarzania przez dziecko. Oprócz terapii seplenienia, zabawa ta równocześnie pozwala rozwijać kreatywność najmłodszych, dlatego bawić się w nią mogą wszyscy, nie tylko osoby z problemami wymowy. Dopełnieniem gry są ćwiczenia i kolorowanka do wydrukowania w formie pliku pdf. To niezwykle atrakcyjne – zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym, narzędzie do pracy z przedszkolakami również poza monitorem komputera.

Zapraszamy do świata Mi, czyli logopedii na wesoło!

Ten wpis został opublikowany w kategorii seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kasztany i spółka

  1. Family Living pisze:

    Rzeczywiście to dobra okazja do ćwiczeń językowych, ale również matematycznych – sprawdziłam to w swoim domu! Dzieci uczyły się i jednocześnie bawiły kasztanami, które są magiczne dla tych młodszych i starszych. Wspomnienia z dzieciństwa powracają. Zapraszam do zerknięcia na nasze efekty: http://www.familyliving.pl/zabawy-na-dlugie-jesienne-wieczory