… klejnot tęczy, szkiełko chybotliwe, laramuszka z Murano…*

Świat wokół nas pełen jest okazji do ćwiczeń logopedycznych :-). Wystarczy dobrze rozejrzeć się wokół…
Puszczanie baniek mydlanych to zabawa fascynująca młodsze i starsze dzieci (a nawet dorosłych ;-)). Cudownie jest obserwować jak te małe, okrągłe tęcze wzlatują poganiane przez wiatr. Ale bańki to nie tylko magia, która da się wytłumaczyć prawami fizyki. Puszczanie baniek to znakomity trening, przygotowujący do prawidłowej wymowy głosek szeregu syczącego – s, z, c, dz oraz sposób na „domowe” wsparcie terapii logopedycznej.

Zabawa ta bowiem to doskonałe, polecane przez specjalistów ćwiczenie oddechowe, które wydłuża fazę wydechową, reguluje pracę przepony i pogłębia oddech.
Wydaje się na pozór, że nie bardzo jest co ćwiczyć. Przecież każdy z nas potrafi oddychać – to jedna z podstawowych funkcji życiowych organizmu. Niezwykle ważne jest jednak, by robić to prawidłowo. Gdy nie potrafimy właściwie gospodarować oddechem, zdarza się że w czasie mówienia, w najmniej odpowiednim momencie, zwyczajnie brakuje nam powietrza. Zacinamy się wówczas, robimy przymusowe pauzy, połykamy lub wyciszamy końcówki wyrazów. Nieprawidłowe oddychanie skutkować może tym, że dziecko źle sypia, bywa zmęczone, rozkojarzone, a nawet częściej się przeziębia, miewa anginy. Przekonani już, że warto uczyć dobrego oddychania? 🙂
Robienie baniek wydaje się zadaniem banalnym ale wbrew pozorom nie tak łatwo zrobić płyn, z którego powstaną kolorowe, duże i w miarę trwałe bańki mydlane. Potrzebujemy słomki, którą z jednej strony nacinamy nożyczkami, by końcówka się rozszerzyła – tędy wyjdą bańki – oraz naczynia z płynem (1 l ciepłej wody, ok. 30 ml płynu do mycia naczyń, ok. 15 ml gliceryny lub oleju).
Ponieważ maluchy mają naturalną skłonność do wielokrotnego powtarzania ulubionych zabaw, puszczanie baniek mydlanych będzie dla nich czystą przyjemnością. Można nawet zorganizować konkurs na puszczenie jak największej liczby baniek, bądź konkurs na największą bańkę mydlaną.

*M. Pawlikowska-Jasnorzewska, Alchemia baniek mydlanych

Ten wpis został opublikowany w kategorii gimnastyka buzi i języka, seplenienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.